10-lecie Polski w UE obchodzono w Krzyżu Wielkopolskim;)
- mdktrzcianka
- 5 maj 2014
- 2 minut(y) czytania
W Krzyżu Wlkp. długi majowy weekend rozpoczął się świętowaniem 10. rocznicy przestąpienia Polski do Unii Europejskiej. Mieszkańcy miasta i gminy spotkali się na wieczornym koncercie „Bez granic”, organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżu Wlkp., Młodzieżowy Dom Kultury w Trzciance oraz Liceum Ogólnokształcące w Krzyżu Wlkp.
Organizatorki Magdalena Nowak i Monika Siekańska założyły programowe przekraczanie granic sztuki, granic językowych, a także gatunkowych w mówieniu o rzeczach ważnych. Pojawił się temat tolerancji jako motyw dominujący w treści utworów, obok tematów miłości, patriotyzmu, braterstwa. Wśród wielu wspaniałych tekstów poezji recytowanej i śpiewanej pobrzmiewał głos jednego z najmądrzejszych Polaków, Jana Pawła II.
Koncert stał się pretekstem do mówienia o roli kultury w życiu człowieka i w życiu narodu. Występowali utalentowani wykonawcy sztuki współczesnej i dawnej, artyści miejscowi i zaproszeni goście z Drezdenka i Wielenia. Obok tekstów piosenek polskich, niemieckich i angielskich pobrzmiewały lekkie dźwięki fletów barokowych w wykonaniu dziewcząt z grupy All Antico. Obok streetdance’u Alicji Rychlik wystąpiła grupa teatralna z warsztatów terapii zajęciowej z Wielenia pod opieką Pauliny Kruger i Doroty Ociepy, wykonując z ogromnym zaangażowaniem tradycyjny taniec hinduski.
Na scenie dominowała muzyka. Poezją śpiewaną uraczyły gości solistki: Katarzyna Mazur, z akompaniamentem Łukasza Bagrowskiego oraz Karolina Gierszewska i Magdalena Ziegenhagen. Panie zaśpiewały również razem z Moniką Florek i Magdaleną Nowak utwór „Allelujah” w trzech językach oraz „Tolerancję” Stanisława Soyki. Dodatkowo wieczór uświetnili gitarzyści: Krzysztof Czerwiński i Mateusz Siejek. Na scenie pojawiła się „Miłość szczęśliwa” Wisławy Szymborskiej po polsku i po niemiecki w interpretacji Patrycji Zalewskiej i Katarzyny Kozy. Adrianna Czarnkowska przypomniała tekst Antoniego Słonimskiego „Ten jest z ojczyzny mojej”, a Monika Siekańska angielski test współczesny Roberta Chimney’a „Tolerance”.
Po koncercie wykonawcy i zaproszeni goście mogli swobodnie dyskutować przy kawie i podziwiać stoiska z rękodziełami wykonanymi na warsztatach artystycznych z terapii zajęciowej w Wieleniu.
コメント